CO-OPERATION

COPENHAGEN September 14.-17. 2017

                                  

FESTIVAL PROGRAM

THURSDAY SEPT. 14TH

UBUNTU HOUSE

DAY PROGRAM
evening program

12.00

Check in,

Transformation Wishes, Cafe is open

18.00

“Spoken Word Music”      Mia Lund Rao &

Torben Egeris (DK)

13.00

Transformation Speech / Ulla Sandbæk

19.30

HYPNOSIS and wine    film by Tomas Lagermand Lundme & Michael Søndergaard (DK)

14.00

“Letter for Mother”           Malene Lauritsen  (DK)

20.00

Mathilde Falch / Reporting concert (DK)

15.00

"Without a chance..."

CHANCELØS 

Danni Elmo

21.00

15.30

“Let me introduce you to my family” / Helle Borrowman (DK)

21.15

Mirrors and Miracles / Poetry by Lennox Rapahel & music by Carman Moore

16.00

“About darkness and light”         /Hanne Frøyr (DK)

21.30

Duometric Events / Live music

17.00

“Embracing dysfunction”   Juri Rao (DK)

FRIDAY SEPT. 15TH

DAY PROGRAM

UBUNTU HOUSE

EVENING PROGRAM

12.00

Check in,

Transformation Wishes, Cafe is open

18.00

Spoken Prayer / Morningstar Mercredi 

12.30

Transformation Speech / Line Knutzon

19.30

Voices of Transformation & wine                              / Heidi Olesen, Rasmus Braun, Mette Berg, Christian Matchofsky (DK)

13.00

“Love and Sorrow”          / Bent Falk (DK)

20.00

“About saying YES” / Lecture by                 Jacob Holdt (DK), music by Robert Brasheare (US)

14.00

“Will for freedom”           / Terje Mesel (N)

21.00

15.00

“To be who I am”            / Maria Lé Berg (DK)

21.15

Mirrors and Miracles / Poetry by Lennox Rapahel & music by Carman Moore

15.30

“To let go of fear”            / Mikkel Frey Damgaard (DK)

21.30

16.00

Transformation with Masks Lecture  / Per Brahe & actor (DK, Bali) 

17.00

“Science Visions On The Wonders Of Reality”

/  Bent Raymond

SATURDAY SEPT. 16TH

DAY PROGRAM

TEATERØEN

EVENING PROGRAM

11.00

Check in,

Transformation Wishes, Cafe is open

Exhibition is Open / Veronica Hogdes, Nanna Mallan

18.00

“My House is burning”   / Salber  Williams    (South Africa)

12.00

WORKSHOPS

Transforming with masks / Per Brahe

Sound and Gongs            / Dalia Faitelson

Heartfulness meditation

 

Transformation Treasures

19.30

Poetry and wine                / Anja NielsenLennox Raphael  (DK, Trinidad, DK)

14.00

Transformation Speech / 

Tommy Kenter

20.00

Girl Of Diamond Mountain / Multimedia performance (Lotte Arnsbjerg DK, Carman Moore US, Kiori Kawai JP,  Caterina Bertolotti IT)

14.30

Prejudice and fear, and finally, the human presence                   /Laura Vilsgaard presenting Other Story

21.00

15.30

“ANAIS” / Transformation composer Tamara Miller (Chile)  vocal performance by Lotte Arnsbjerg (DK)

21.15

“Mod Lyset” filmvisning

Rasmus Pold

16.00

“Dramatic Reading of ARKIMEDES”       / Lisbeth Zornig & Mikael Lindholm (DK)

Splastik / Performance by Daily Fiction (DK)

21.30

“Love Above All” / Moussa Diallo, Carman Moore, Lennox Raphael, Ayi Solomon - interviewer: Fatima Osbourne

16.30

“Story and Song about Freedom”

/ Dennis from the Danish prison choir  (DK)

22.00

Live music / Mikkel Nordsø, Ole Theil feat. special guest: Moussa Diallo

17.00

“Creation & Meditation” / Talk and music -       Nana Jacobi (DK)

23.00

Late Night Surprise 

SUNDAY SEPT. 17TH

TEATERØEN

DAY PROGRAM
EVENING PROGRAM

11.00

Check in,

Transformation Wishes, Cafe is open

Exhibition is Open / Veronica Hogdes, Nanna Mallan

18.30

Wisdom of Birds / Performance / GLAS vocal ensemble (N) DK), (S), Faroe Islands, Finland) 

12.00

WORKSHOPS

Feeling the Buffalo

/ Lundhus Navigator & Prana Consulting 

Transforming with masks / Per Brahe,

Foregiveness Salon          / Center of foregiveness

Heartfulness Meditation

Transformation Massage 

19.30

Poetry and wine                / Anja NielsenLennox Raphael  (DK, Trinidad, DK)

14.00

Transformation Speech / Surprise

20.00

MONGOTUBE

The Preachers book

14.30

“Stop grublen og lev”     / Pia Callesen (DK)

21.00

Transformation Festival Composer / Mathilde Falch (Denmark)

15.00

22.00

16.00

17.30

LINE UP / ARTISTS & COMMUNICATORS
Transformationfestival Lotte Arnsbjerg

Founder, organizer, performer

Transformationfestival Carman moore

Founder, composer, musician.

Transformationfestival Dalia

Music composition for Transformation Festival, musical lecture

Transformationfestival Ayi Solomon

Lecture and Music 

Lecture and debate

Transformationfestival Mikkel Nordsø

Music performance

Dramatic Reading 

Transformationfestival Jacob Holdt

American Pictures, lecture and debate

Lecture 

TOMMY KENTER

Speaker

Dialoque and music performance

Lecture and debate

Dance Performance

Speaker

Spoken prayers

US/DK Performance

Dramatic Reading

Transformationfestival Ayi Solomon

Music performance

Performance

Performance

Performance

Performance

Artwork

Sound and gongs - workshop 

Lecture and debate

Music performance

Lecture and debate

LAURA VILSGAARD - Other Story

Lecture

Poetry performance & dialogue

NANNA MALLAN

Artist

MALENE ANDREASEN

Performance

ULLA SANDBÆK member of the Danish Parliament 

Spoken word

PER BRAHE

Lecture and workshop

DANNI ELMO

Lecture

Lecture and debate

Film performance

CENTER OF FORGIVENESS/ Lise Jørgensen

Music performance

Lecture and debate

Lecture

Personal testimony and music performance

DENNIS CHRISTIANSEN
CHRISTIAN M.

Dramatic performance

RASMUS BRAUN

Dramatic performance

Lecture and debate

TAMARA MILLER

Music composition for Transformation Festival 

Dramatic reading